Pojď už!

Vaše dítě stojí na vlastních nohách dříve, než tušíte. Snad z žádného jiného výsledku nejsou rodiče tak nadšení jako z prvních krůčků svého dítěte. Právem.

Tímto okamžikem pro dítě začíná zcela nová etapa jeho života. Chůze není jenom jedinečné cvičení motoriky, ale také důležitá samostatnost. Každé dítě není připravené učinit své první krůčky právě kolem svých prvních narozenin. Některé děti jsou velmi nedočkavé a první chodící pokusy předvedou již v desátém měsíci svého života. Mnoho jiných dětí si ale dává na čas. Dětský organismus dobře ví, že vše má svůj řád. Nejdříve musí být splněny některé tělesné požadavky: Svaly musí unést svou vlastní váhu, kosti musí být pevné a nervové dráhy dostatečně vyvinuté. Vytáhnout se nahoru do stoje, zůstat stát, pak vysunout nohu před nohu a neztratit přitom rovnováhu – pro malé děti je to neuvěřitelný výkon, který vyžaduje řádnou přípravu a tvrdý trénink. Teprve když jsou všechny tyto požadavky splněny, udělají děti jakoby z ničeho nic první krok. Kdy přesně to bude, o tom rozhoduje dítě, ne knížky ani kamarádky.

Většina dětí začíná mezi 9. a 15. měsícem využívat nábytek jako oporu pro postavení se. Zpočátku je to velice namáhavé cvičení, ale dříve nebo později to zvládnou s přehledem. Zpočátku děti žasnou nad tím, co dokázaly, a nevědí, jak svou novou dovednost využít. Tyto expedice obvykle končí dosti nejemným přistáním na zadeček. S trochou tréninku se to ale rychle změní, děti najdou rovnováhu, a tím i sebejistotu. Chvíle, kdy Vaše dítě s oporou o pohovku podnikne první samostatné krůčky, je pro Vás znamením, že mu můžete pomáhat tím, že jej povedete. Ono je mnohem příjemnější, když je máma nebo táta nablízku a dodává pocit bezpečí pro případ možné kolize. Vaše dítě Vás teď potřebuje více než kdy jindy. Nejenom jako oporu, ale také jako motivaci, která je velmi důležitá. Sami dobře víte, jak nepříjemné je, když se Vám něco nedaří. Každým dnem je ale pomocná ruka rodičů méně potřebná. Jednoho dne nastane velký okamžik, kdy se dítě pustí Vaší ruky a samo, bez pomoci, udělá několik prvních krůčků. Teď už Vašeho neposedu nic nezadrží.

První pokusy o chůzi jsou pochopitelně hodně nejisté a musíte dítěti aktivně pomáhat udržet rovnováhu. Častou součástí tohoto období jsou bohužel i pády. Ale i u chůze platí, že trpělivost přináší růže. Bude čím dál jednodušší udržet rovnováhu, směr i rychlost. První pokusy vypadají poněkud rozkolísaně. Během několika měsíců se ale dítě natolik zdokonalí, že počáteční nejisté krůčky budou žít jen jako vzpomínka na fotografii nebo na videu. Je zajímavé, že malé dítě dokáže za den urazit až 3 km. Protože Váš malý neúnavně zkouší své nové umění a pravidelně přitom padá, měl by se byt proměnit v bezpečnou dětskou zónu. Abyste předešli možným rizikům, zajistěte všechny nebezpečné rohy a hrany. Měkké koberce a polštáře tlumí případné pády, které jsou někdy hodně nepříjemné.

Nebezpečí číhá i u předmětů, pomocí kterých se dítě vytahuje do stoje. Nebezpečné jsou zejména předměty, které na sebe dítě může stáhnout, např. věci na ubrusu. Odstranit byste měli i volně ležící kabely a vratké stojací lampy. Nová pohybová dovednost totiž ještě zvýší neposednost Vašeho dítěte, které bude neustále chtít něco prozkoumávat. Všechny nebezpečné předměty ve skříňkách a regálech odkliďte do horních polic. Vše, co není uložené alespoň metr nad zemí, totiž dříve nebo později skončí v rukách malého průzkumníka.

Tip 

Pro zdravý vývoj chodidel je doma nejlepší chůze s bosýma nohama nebo s ponožkami s protiskluzovou úpravou. Pro pobyt venku je důležitá obuv s měkkou podrážkou a dostatkem místa pro prsty, poskytující dětské noze řádnou oporu.