Sdílení a tisk

color #000000
color #000000

Průběh těhotenství v 1. trimestru

1. až 4. týden těhotenství

Lékaři počítají týdny těhotenství od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním. V prvních dvou týdnech těhotenství tedy žena těhotná není, protože k oplodnění vajíčka dochází až zhruba 14 až 21 dní od začátku menstruace, v době ovulace.

Při ovulaci se zralé vajíčko uvolní z jednoho vaječníku. Je-li toto vajíčko ve vejcovodech oplodněno spermiemi, dochází k početí a vajíčko dokončuje svoji cestu do dělohy. Původně jednobuněčné vajíčko se dělí na dvě, čtyři a touto řadou až na více než stovku buněk, které vyplňuje tekutina. Tento útvar má dvě vrstvy, z vnější se vytvoří placenta, vnitřní tvoří embryo, z kterého se vyvine dítě.

Většina žen takto krátce po oplodnění ještě necítí žádné těhotenské příznaky a je zatím brzy na provedení těhotenského testu. Na konci 3. týdne, ale spíše až v průběhu 4. týdne, se u některých žen objeví tzv. implantační krvácení – drobné krvácení či špinění způsobené uhnizďováním v silně prokrvené děložní sliznici. Ke zjištění těhotenství dochází obvykle ve 2. lunárním měsíci. Po ukončení 4. týdne (tedy na začátku 2. lunárního měsíce) bývá budoucím maminkám podezřelé, že nedostaly menstruaci, a proto si dělají těhotenský test. Gynekolog vypočítá (tzn. k datu Vaší poslední menstruace přičte 40 týdnů) předpokládaný termín porodu Vašeho děťátka, který je pouze orientační, později lze den porodu potvrdit ultrazvukem (gynekolog těhotenství potvrdí ultrazvukem, přičemž ho takto lze prokázat od ukončeného 5. týdne těhotenství).

Tip: využijte spolehlivých (uvádí se 99% spolehlivost) těhotenských testů, které můžete zakoupit nejen v lékárně, ale i ve Vaší dm. S jejich pomocí můžete sama zjistit, zda jste v jiném stavu. Pokud máte pozitivní těhotenský test, objednejte se na prohlídku ke svému gynekologovi, aby mohl Vaše těhotenství potvrdit a zkontrolovat Váš zdravotní stav.

Pohlaví dítěte je určeno již v okamžiku početí – pokud spermie nese chromozom Y, narodí se chlapec, pokud chromozom X, narodí se dívka. V děloze se vajíčko uhnízdí do prosáklé děložní sliznice, děložní hrdlo se zvětší a hlenová zátka dělohu uzavře, aby zabránila proniknutí infekce.

 

5. týden těhotenství

Tělo budoucích maminek je doslova zaplavováno hormony, které dopřávají rostoucímu zárodku nejlepší podmínky pro dobrý růst, ale u ženy vyvolávají prudké výkyvy nálad, slzy, nervozitu či podrážděnost.

Na určitou dobu Vás začnou provázet výrazné změny v chutích. Některé vůně a chutě Vám mohou začít vadit a dokonce vyvolávat nevolnost. Přestože běžně holdujete sladkostem jen zřídka, nyní bude mlsání neodmyslitelnou součástí jídelníčku stejně jako například nakládané zelí, kyselé okurky či kopr. Přestat pít alkohol, kouřit a pokud možno velmi omezit pití nápojů s kofeinem je samozřejmostí. Tělesné změny na těle maminky zatím nejsou patrné.

Od počátku 5. týdne je embryo nesmírně vnímavé k látkám zevního prostředí, které jej mohou vážně poškodit nebo až usmrtit. Podle původu lze tyto látky rozdělit na chemické (léky), fyzikální (záření) a biologické (bakterie, viry). Jak pokračuje jeho vývoj? Embryo měří cca 2 mm. Původně plochá vrstva buněk se začíná prostorově měnit. Nejprve se zárodek ohýbá na obou koncích dopředu a postupně se prodlužuje. Jedna skupina buněk se zformuje v primitivní dlouhou osu embrya a dá vznik primitivní páteři, která později zanikne a nahradí ji definitivní obratle tvořící páteř. Na konci tohoto týdne už bude mít dokonce své vlastní srdce a oběhový systém.

Tip: Jestliže trpíte ranními nevolnostmi, pomalu vstávejte z postele. Uvařte si hořký čaj a k němu snězte suchar, sušenku nebo kousek pečiva.

 

6. týden těhotenství

První změnou na vzhledu maminky není růst bříška, jak by se mohl někdo mylně domnívat, ale vlivem hormonů ztmavlé a vystouplé bradavky. V tomto období může být četnější ranní nevolnost, kterou podněcuje vůně jídel, zápach z kouře atp. Vzhledem k tomu, že zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř, je potřeba močit častěji než obvykle. 

 6. týden lze označit jako počátek lidské podoby embrya a to nejen proto, že začínají být patrné zárodky horních končetin. Při vaginálním ultrazvukovém vyšetření je již možné zachytit srdeční akci embrya. Srdce bije rychlostí 100 až 160 tepů za minutu. Je položen základ budoucí centrální nervové soustavě, ledvinám, trávicí soustavě, tvoří se první buňky plic a dokonce i oči a uši v podobě tmavých důlků.  


 

 

7. týden těhotenství

Obecně lze říci, že zhruba první tři měsíce (tzn. první trimestr) těhotenství je pro správný vývoj plodu nejdůležitější. Důvod je jednoduchý: v tomto období nabírá vývoj embrya rychlý spád a právě vzhledem k rychlému růstu a vývoji je nejvíce ohrožen případnými negativními vlivy vnějšího prostředí (např. léky, vysokými teplotami apod.).

Mnoho léků působí na embryo škodlivě, popř. jejich účinek na plod není znám; z toho důvodu neberte během těhotenství žádné léky, pokud Vám jej nepředepíše lékař, který ví, že jste v jiném stavu. To se týká i léků, které berete při banálních potížích (např. acylpyrin) Lze očekávat, že příznaky, které na sobě budoucí maminky pociťovaly v předchozím týdnu ještě nezmizí a budou je provázet ještě pár dnů. Není ale důvod k panice, vše se upraví již během druhého trimestru. Zejména se jedná o přecitlivělost na pachy a vůně, nelibost některých výrazných chutí. Mohou se objevovat závratě. U embrya, které v 7. týdnu dosahuje velikosti cca jedné bobule hroznového vína, je nyní nejvýraznější vývoj hlavové části. Hlava se ohýbá dopředu tak, že se dotýká hrudi. Začíná se vytvářet obličej, formují se ústa, oči na obou stranách hlavičky jsou dosud uzavřeny. Postupně se vyvíjejí kostní buňky. Pokračuje vývoj končetin, zřetelně jsou vidět paže a nohy se štěrbinami na koncích – z nich vzniknou prsty. Vnější podoba nervového systému zárodku je téměř úplná. Přestože žádný z orgánů ještě nedosáhl své konečné podoby, má již embryo plíce, střevo, játra, ledviny a vnitřní pohlavní orgány. V srdci se začínají formovat tkáně, základy budoucích přepážek, které rozdělí srdce na čtyři oddíly. 

Tip: Věděla jste, že zaměstnaná těhotná žena je ze zákona v ochraně před výpovědí? Informujte tedy co možná nejdříve svého zaměstnavatele o tom, že jste v jiném stavu.

 

 

8. týden těhotenství

Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení. Tato skutečnost se projevuje bolestí prsou doprovázená zvětšením jejich objemu. Všechny důležité údaje a průběžné výsledky vyšetření se zapisují do těhotenské průkazky. Tento doklad byste měla nosit v kabelce společně s občanským průkazem.

Co Vás při gynekologickém vyšetření čeká? Kromě důkladné prohlídky, kdy Vám lékař mj. odebere krev a probere s Vámi rodinnou anamnézu, bude pravidelně měřit Váš krevní tlak a sledovat přírůstek na váze (optimální je 9-12 kg za celé těhotenství). Nestyďte se lékaři svěřit se všemi svými pochybnostmi či dotazy. Pokud nebudete mít žádné komplikace, budete nyní do těhotenské poradny docházet přibližně jednou za měsíc. Vždy je zapotřebí přinést vzorek ranní moči (moč se testuje na přítomnost cukru, bílkovin, infekcí a chemických látek). Objeví-li se u Vás během těhotenství komplikace (např. bolesti břicha a zvracení, poruchy vidění, silné bolesti hlavy, krvácení), nečekejte na další termín návštěvy poradny, ale objednejte se k lékaři ihned. Nepodceňujte tyto příznaky, může jít o závažný stav, na druhou stranu se nenervujte. Stres vnímá i Vaše děťátko. Od 8. týdne lze embryo nazývat plodem (lat. fetus – což značí „mládě“). Jeho délka je nyní cca 2,5 cm, takže je veliké asi jako jahoda.

Začíná se pohybovat a kopat, ale je ještě příliš malý, proto jeho pohyby matka zatím nevnímá. Paže a nohy se prodloužily, můžeme rozpoznat ramena, lokty, hýždě a kolena. Prsty na rukou a nohou jsou zřetelnější a jsou spojeny kožní blánou. Tvoří se vnitřní části uší, které budou v budoucnu zodpovědné za udržování rovnováhy a za sluch. Blána pokrývající oči se rozdělí a vytvoří oční víčka. Na plodu je znatelná stavba obličeje, nos je zašpičatělý, spojením čelistí se vytvořila ústa a plod již má jazyk. Vyvinuly se dosud všechny hlavní vnitřní orgány, ale nemusí zatím zaujímat svou definitivní polohu a jsou v jednoduché formě.

 

9. týden těhotenství

Budoucí maminky ještě stále mohou provázet potíže jako je nevolnost, zvracení a častější močení. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení. Bolest prsou doprovází zvětšení jejich objemu. Hormonální změny mají na svědomí i změny ve Vaší ústní dutině. Ženám měknou dásně a kromě pravidelných prohlídek u zubního lékaře je nutné věnovat zvýšenou péči celkové hygieně ústní dutiny. Přírůstek na váze zatím stále není výrazný. Optimální množství vápníku v těle lze zajistit také užíváním šumivých tablet s obsahem vápníku, které jsou rozpustné ve vodě.

V 9. týdnu těhotenství měří plod cca 2,5 cm (vzdálenost od temene ke kostrči). Plod plave v plodové vodě a volnost jeho pohybu zajišťují klouby na rukou a nohou, které již jsou plně funkční. Znamená to mj. schopnost plodu sevřít ruku v pěst. Začínají se vyvíjet srdeční chlopně a srdce tvoří čtyři srdeční komory. V ústech postupně vznikají zárodky budoucího chrupu. 

Tip: Během těhotenství je žena ohrožena úbytkem vápníku, je proto třeba zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na tuto důležitou látku, zejména mléčné produkty.

 

 

13. týden těhotenství

Bříško se Vám viditelně zvětšuje, protože děloha narůstá, aby poskytla dostatečný prostor rostoucímu děťátku. Zřejmě Vám neunikne, že žíly na Vašich prsou jsou viditelnější a bradavky ještě trochu ztmavly.

Nebraňte se cvičení, které pomáhá posilovat svaly pánevního dna. Je vhodný čas začít navštěvovat prenatální kursy, díky nimž se na porod dobře připravíte. Kursy bývají zaměřeny na psychickou přípravu (tzv. psychoprofylaxi) a samozřejmě také fyzickou přípravu – prenatální tělocvik (natrénujete si porodní polohu, tlačení apod.) Kromě toho si osvojíte základní péči o dítě.

Plod dítěte váží cca 30 g a měří cca 7,5 cm. Zhruba ve 13. týdnu je placenta plně vyvinuta a její hormony určují rychlost růstu plodu stejně tak jako změny v těle těhotné ženy a tím zajišťují, aby porod proběhl ve správnou dobu. Placenta nyní přebírá výživnou funkci. Plodová voda se vyměňuje po 24 hodinách; plod ji polyká a následně vylučuje v podobě moči. Spolu s růstem kostí souvisí i vytvoření 20 zárodků pro budoucí zoubky. Po porodu bude dítě potřebovat silné obličejové svaly k sání mateřského mléka a již nyní je posiluje tím, že pohybuje rty. 

Tip: Při růstu bříška se napíná pokožka, a proto je vhodné začít používat masážní krémy či oleje, které kůži dobře hydratují. Při jejich pravidelném používání eliminujete výskyt strií po porodu.