Sdílení a tisk

color #000000
color #000000

Průběh těhotenství ve 2. trimestru

14. týden těhotenství

Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce, mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie.

Přesto byste měla i nadále hodně spát, nepřepínat své fyzické možnosti, jíst pestrou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Toto období vnímá mnoho žen nejen jako silně citové, ale i erotické. Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní komplikace, milování se svým partnerem si nemusíte od 2. trimestru odepírat. Styk plod neohrozí, protože je chráněn nejen plodovou vodou, ale i hlenovou zátkou, která uzavírá dělohu. Vždy by ale měl být jemný a provázený příjemnými pocity. S ohledem na to jak se právě cítíte, se můžete s partnerem oddat sexuálním hrám, které ale nemusí představovat pohlavní styk. Hlazení, orální sex či masáže mohou být vhodnější. Pokud zájem o milování během těhotenství neprojevujete, je vhodné si o tom s partnerem pohovořit a vysvětlit mu své pocity. Jistě Vám porozumí a najdete způsob vyjádření lásky příjemný vám oběma. Na pohled má již dítě lidskou podobu. Jeho pohyby jsou stále více plynulé, postupně se prodlužuje krk a v důsledku toho napřimuje hlavička. Reaguje na podněty z vnějšího prostředí, např. se dokáže odvrátit, když je matce prohmátáváno bříško. Významným posunem ve vývoji vnitřních orgánů je činnost hormonů štítné žlázy. Srdeční činnost je velmi rychlá, pohybuje se v rozmezí 110 – 160 úderů za minutu. Riziko potratu je v druhém trimestru mnohem menší, cca o 60% oproti prvním třinácti týdnům těhotenství.

 

15. týden těhotenství 

Jaké změny na sobě můžete pociťovat během 15. týdne? Některé oblíbené modely z Vašeho šatníku již nedopnete a přestože ještě možná nenosíte vyloženě těhotenské oblečení, dbejte zejména na to, aby byl oděv volný a neškrtil bříško.

V těhotenství sice potřebujete přibrat na váze kvůli správnému vývinu plodu a také dostatečné tukové rezervě na kojení, ale kalorie navíc potřebujete až v posledních třech měsících. Vlivem hormonálních změn se ke ztmavnutí bradavek (zpravidla již v předchozích týdnech) přidá další projev zvýšené pigmentace - od pupku směrem k ochlupení se zvýrazňuje pigmentová linie, která po porodu vymizí. Někdy ztmavnou i Vaše pihy a mateřská znaménka. Nastávající maminky mívají často problémy s hemoroidy. Jedná se v podstatě o křečové žíly v oblasti konečníku, které mohou i slabě krvácet a způsobovat bolest. U většiny žen hemoroidy několik týdnů po porodu zmizí. Tip: Problémy s hemoroidy pomůže zmírnit odvar z dubové kůry. Připravte si z odvaru sedací koupel nebo přikládejte na postižené místo led zabalený v látkovém balíčku.

Proporce dítěte se mění, hlavička již netvoří polovinu, nýbrž třetinu těla. Nohy jsou delší než ruce a kostra se nadále vyvíjí. Na bříškách prstů se objevují specifické a pro každého člověka jedinečné papilární linie. Na ultrazvuku jsou dobře viditelné pohyby dítěte, dokonce je již možné určit jeho pohlaví, jelikož zevní genitál je plně diferencovaný. Vytvářejí se řasy a obočí, lehce houstnou chloupky na hlavě. Pravděpodobně je již v 15. týdnu vyvinuto sluchové ústrojí, takže dítě může slyšet tep Vašeho srdce, činnost žaludku, ale i vnější podněty – tedy např. hudbu či Váš hlas. Nezapomínejte, že plodová voda je výborný nosič zvuku.

 

 

17. týden těhoteství

Jen kvetete a toho, že dobře vypadáte si všímá i Vaše okolí. Za svůj výborný vzhled vděčíte krevnímu oběhu, který se během těhotenství zvýšil, pokožka je více prokrvená a také končetiny nemáte prochladlé.

Pokud jste dosud nosila vysoké podpatky, měla byste je odložit na dobu po porodu. Nohy jsou stále méně stabilní, k čemuž přispívá i změna těžiště způsobená růstem bříška. Prospěje Vám chůze na boso, kterou si doma můžete dopřát dennodenně, jen pozor ať neuklouznete na hladké podlaze. Pokud toužíte po dovolené, je teď ta pravá chvíle. Bříško ještě není tak velké, aby Vám překáželo. Pokud netrpíte rizikovým těhotenstvím, můžete se vydat i do vzdálenějších destinací letadlem. Vždy ale doporučujeme poradit se s lékařem. Termín, do kdy letecké společnosti povolují létat těhotným, je 32. týden. Je to jednak z důvodu případného předčasného porodu, ale také jsou většinou lety v pokročilém stádiu těhotenství nepohodlné. Kostru dítěte tvoří měkké chrupavky, které později ztvrdnou. Na pohled působí pokožka dítěte pomačkaně, protože zatím pod ní není tuk a je jen velmi tenká. Srdeční sval sílí a jeho stahy jsou účinnější. V této době vzniká slepé střevo a začínají se vyvíjet chuťové buňky. Mozek dítěte není ještě natolik zralý, aby chutě vnímal. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako nad nimi pomalu roste obočí.

 

18. týden těhotenství

Blížíte se k polovině těhotenství a přírůstek na váze není jedinou změnou, kterou pozorujete na svém těle. Můžete mít otoky nohou, někdy i tváří a očních víček a to z důvodu zvýšeného zadržování vody v těle.

Otoky kotníků a celých chodidel zmírníte zdvižením nohou při odpočinku. Hormony mají vliv na vlasy, které buď zesílí nebo se naopak začnou lámat a vypadávat, být mastné či velmi suché. Těhotenství způsobuje otok sliznic, proto můžete mít ucpaný nos a pravděpodobně si všimnete zvýšeného výtoku z pochvy. Některé nastávající maminky se vlivem hormonů mohou nadměrně potit, což je naprosto v pořádku, protože potem tělo vylučuje odpadní látky.

Tip: Dostatečným přísunem ovoce a zeleniny doplňujte svému tělu potřebné vitaminy. Plod dítěte poporostl o pár centimetrů, v 18. týdnu je cca 18. centimetrů dlouhý. Celé tělo se stále více napřimuje. Začínají se mu tvořit pevné kosti, probíhá tvorba kostní tkáně. Dítěti sílí svaly a jeho pohyby jsou stále častější a silnější a Vy je intenzivněji vnímáte. Oči má již ve správné pozici.

 

 

21. týden těhotenství 

Hlavně v noci je již možné pociťovat pohyby dítěte. Výrazné jsou také změny na postavě. Vzhledem ke zvětšující se děloze, která tlačí na močový měchýř a ten tím pádem není schopen pojmout tolik tekutiny, budete chodit častěji močit.  

 Možná budete mít problémy s nespavostí, která je způsobena především častým chozením na toaletu a nepohodlným ležením. Mohou se začít objevovat otoky nohou, proto se vyhýbejte dlouhému stání. Ideální je často si sedat s nohama nahoru a také vleže podkládat nohy polštářem. Zvýšená poloha nohou je současně prevencí proti vzniku křečových žil, stejně jako spánek na levém boku.

Ve 21. týdnu váží plod kolem 370 g a měří kolem 26 cm. Vyvinutý již je také trávicí systém a plod polyká plodovou vodu, ze které získává část živin. Začíná také vnímat zvuky, proto můžete k dítěti začít promlouvat, Váš hlas ho uklidní.

 

  

25. týden těhotenství

Váš pohyb je již značně omezen a vy se pravděpodobně cítíte nemotorná. I v této fázi těhotenství je možné cvičení, které byste však rozhodně měla přizpůsobit svému stavu. Termín porodu se rychle blíží a není proto od věci, navštívit předporodní kurz, kde se můžete naučit mnoho užitečného a případně se také zeptat na věci, které Vám nejsou jasné.

V tomto období také bývá proveden test na těhotenskou cukrovku, který spočívá ve dvou odběrech krve – prvním nalačno a druhým po vypití pohárku glukózy. Výskyt poruch metabolismu glukózy není u těhotných žen úplně ojedinělý, většinou však stačí upravit životosprávu a pravidelně navštěvovat diabetologa, pak obvykle neznamená tzv. těhotenský diabetes zásadnější ohrožení. U většiny žen po porodu bez následků vymizí. Tip: Zdravá a pestrá strava by měla být samozřejmostí pro každou těhotnou ženu. Nutností je ovoce a zelenina nebo mléčné výrobky, základem stravy jsou ovšem rozhodně obiloviny, rýže a těstoviny. Z těchto potravin získává totiž tělo nejvíce energie a jsou hlavním zdrojem sacharidů. Plod momentálně měří kolem 35 cm a váží kolem 600 g. V bříšku se má již čile k světu, hýbe nohama, přijímá a vylučuje plodovou vodu, pocítit dokonce můžete i jeho škytání. Často si také pohrává s pupeční šňůrou, která je ale dostatečně pevná na to, aby ji poškodilo. Pokračuje vývoj plic, kde se vytváří průduškový strom. V této době by ovšem ještě nebylo schopno samo dýchat, jelikož nemá v plicních sklípcích ještě dostatek buněk, které zabraňují splasknutí plíce na konci výdechu.

 

26. týden těhotenství

Vzhledem k vyššímu postavení bránice mají plíce těhotné maminky menší kapacitu, což může způsobit časté zadýchávání i u fyzicky zdatných žen. Do nástupu na mateřskou dovolenou zbývá ještě několik týdnů, mnoho žen se však již cítí velmi unaveně, trpí vysokým krevním tlakem, slabostmi či bolestmi hlavy, přidávají se silné a intenzivní otoky. V takovém případě je určitě třeba navštívit svého gynekologa, který může doporučit pracovní neschopnost. Pokud se ovšem stále cítíte fit, není třeba zůstávat doma.

 Miminko měří momentálně kolem 35 cm a váží kolem 750 g. Ve 26. týdnu je ještě velmi hubené. Prozatím mu totiž chybí dostatek podkožního tuku, což se v nejbližší době změní. Podkožní tuk mu mimo jiné bude pomáhat uchovat tělesnou teplotu po porodu. Pokračuje vývoj ušních nervů a sluch miminka je tak mnohem citlivější – vnímá i hlas lidí, se kterými hovoříte. Dotvořena jsou také očička, která se pomalu začínají otevírat. Ke konečnému zabarvení duhovky však dojde až po narození. 

 

27. týden těhotenství

Právě končí druhý trimestr těhotenství. Výrazné jsou nejen rozměry bříška, ale zvětšuje se i Váš hrudník. Je třeba pořídit si správnou velikost a správný tvar podprsenky. Ideální jsou podprsenky se širokými ramínky, aby se úzká ramínka nezařezávala do ramen.

Hodně odpočívejte, neležte ovšem na zádech. Je také vhodné začít navštěvovat předporodní kurzy, kde se naučíte správně dýchat při porodu.

Plod již umí otevřít a zavřít oči, pravidelně, nezávisle na denní či noční aktivitě matky. Velmi rychle se vyvíjejí tkáně v mozku a mozek je proto velmi aktivní. Miminko vdechuje a vydechuje plodovou vodu, čímž si nacvičuje dýchací pohyby. Samo by ještě dýchat nedokázalo, avšak s pomocí lékařských přístrojů by v případě předčasného porodu schopno dýchat bylo. Na koncích prstíčků už jsou patrné nehtíky.

Tip: S přibíráním na váze je určitě dobré odlehčovat svým nohou, aby co nejméně otékaly. Dopřejte si hodně odpočinku a nohy se snažte mít vždy ve vyvýšené poloze, dopřát si můžete také uvolňující masáž nohou.