Sdílení a tisk

color #000000
color #000000

Průběh těhotenství ve 3. trimestru

28. týden těhotenství

Právě začíná poslední třetina těhotenství. Přes břišní stěnu můžete pohodlně pozorovat pohyby dítěte. Většina maminek má problémy se spánkem. Mohou se začít objevovat nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které provází ztvrdnutí břicha.

Pokud břicho ztuhne méně než desetkrát za den a ztuhnutí není trvalé, není třeba se obávat. V opačném případě je samozřejmě vhodné vyhledat lékaře. Pusťte se do zvelebování bytu a přípravy dětského pokojíčku, alespoň lépe zaženete své obavy z nadcházejícího porodu a zbývající čas Vám lépe uteče!

Miminko měří kolem 35 cm a váží téměř 1 kg. Pokračuje velmi rychle vývoj mozku, na mozkové kůře se tvoří záhyby a rýhy. Na očích mu rostou řasy a umí mrkat. Roste mu obočí i vlásky. Kůže získává díky tvorbě kožního vaziva a podkožního tuku růžovou barvu. Kosti rostou a sílí. V bříšku miminko zatíná prstíky v pěst nebo si chytá nožičky.

Tip: Prsa se připravují na kojení a může se stát, že uniká tekutina předcházející mateřskému mléku. V takovém případě vložte do podprsenky vložky k tomu určené, případně jinou tkaninu. Nemusíte se obávat, nejedná se o nic nebezpečného.

 

29. týden těhotenství

Pravděpodobně se zhoršují Vaše dýchací problémy, cítíte se stále více unavená. Za tento stav se nestyďte, je způsoben velkým tlakem dělohy na bránici a špatným spánkem, který je přerušován častým nucením na močení. To Vás bude provázet až do konce těhotenství. Před spaním můžete mírně snížit příjem tekutin, o to více je ale doplňujte během dne!

Odpočívejte jak jen potřebujete a kdykoli máte volný čas. Mnoho žen trpí bolestmi kloubů. Není dobré spát na zádech, ale v poloze na levém boku.

Miminko již měří kolem 38 cm a váží více než 1 kg. Nyní rychle přibývá na váze a bude tomu tak do konce těhotenství. Vytvořeny jsou již všechny smysly – dotvořena jsou očička, která reagují na světlo stahováním a rozšiřováním zorniček, miminko velmi dobře slyší a to jak hlasy, tak třeba i hudbu, vytvořen je hmat i chuť. Občas můžete cítit, jak miminko škytá v důsledku spolykání plodové vody. Disponuje také poměrně velkou silou, jeho kopnutí může maminku pěkně zabolet. Tyto pohyby ji však současně ujistí, že je vše v pořádku.

Tip: K častému jevu, který provází těhotenství, patří chudokrevnost. Vaše miminko si totiž právě v této fázi vývoje bere živiny pro svůj vývoj. Užívat můžete železité tablety, ještě lepším řešením je ale konzumovat potraviny bohaté na železo – červené maso, listovou zeleninu, luštěniny nebo ořechy.

 

30. týden těhotenství

V důsledku zvýšené tělesné hmotnosti můžete trpět častými bolestmi zad. S rostoucím břichem se také přesunuje těžiště těla, což může spolu s hormonálními změnami přispívat k potížím s udržením rovnováhy. Na zmírnění bolesti zad můžete aplikovat vhodné cviky, nenoste vysoké podpatky, záda si podkládejte polštářem. V případě, že by bolesti byly nesnesitelné, navštivte raději svého lékaře, abyste nepodcenila závažnější onemocnění. Okolo 30. týdne také absolvujete druhý screeningový ultrazvuk, který je mimo jiné zaměřen na růst plodu.

Miminko měří skoro 40 cm a váží kolem 1300 g. Miminko už může pomalu zaujímat polohu, ve které se bude rodit, tj. hlavička je umístěna nad děložním hrdlem, zadeček a nožičky se nachází v horní třetině dělohy. Definitivně však polohu zaujme až ve 36. týdnu těhotenství. Jeho kopání nožičkami a šermování ručičkami však nabírá na síle, zlepšuje se souhra mezi svaly a nervovými podněty. V současné době je dítě obklopeno cca 800 ml plodové vody, její objem se však bude postupně zmenšovat tak, jak dítě poroste.

Tip: Je možné, že se cítíte nešikovná, nemotorná a máte pocit, že se Vám nic nedaří. Tento stav je naprosto normální, nepropadejte panice a raději u šálku dobrého ovocného čaje začněte přemýšlet, jakou barvou vymalujete pokojíček Vašeho potomka, skvěle se tím rozptýlíte!

 

 

31. týden těhotenství

Vaše problémy s dýcháním se stupňují s tím, jak dítě roste a stále více tlačí na bránici. Miminko však již brzy začne sestupovat dolů do pánve a bránice se Vám uvolní.

Kromě bolesti zad ovšem začnete pravděpodobně pociťovat bolesti pánevního pletence, který se rozvolňuje a tím se připravuje na porod. Častější jsou Vaše návštěvy poradny – ke konci těhotenství tam budete chodit dokonce každý týden. Každá maminka by měla již zřetelně cítit pravidelné pohyby a pokud cítí pohyby oslabené nebo dokonce žádné, je rozhodně doporučeno vyhledat lékaře.

Miminko již měří více než 40 cm a váží téměř 1,5 kg, do porodu mu ještě zbývá přibrat cca 2 kg, tj. 200 g týdně. Je to tedy fáze, kdy na váze přibývá nejrychleji. Miminko se zakulacuje, stává se buclatější a připomíná novorozence. Většina orgánů je plně vyvinuta, kromě plic, které ještě nejsou úplně zralé. Častý pohyb a reakce na náhlé zvuky často maminkám ztěžují spánek. Při slabém poklepání na břicho se můžete dočkat odezvy v podobě kopnutí.

Tip: Velké procento těhotných žen postihuje během těhotenství nepříjemný problém v podobě zácpy. Hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu progesteronu, ve vyšším stadiu těhotenství navíc přispívá tlak dělohy na oblast konečníku. Zvyšte příjem tekutin, dostatečně se hýbejte a konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Vynikajícím a osvědčeným zdrojem vlákniny jsou švestky.

 

32. týden těhotenství

Do těhotenské poradny docházíte 2x měsíčně, lékař Vám vždy změří krevní tlak, vyšetří moč, odebere krev a zváží Vás. V posledních týdnech se přírůstek na váze  zpomaluje, cca polovina z toho je váha dítěte. V tomto týdnu už také některé maminky nastupují na mateřskou dovolenou, zbytek maminek tak učiní během následujících dvou týdnů.

Přesné datum nástupu na mateřskou dovolenou určuje gynekolog. To, že již nemusí chodit do práce, většina žen ocení, protože se ke konci těhotenství již necítí dobře. Volný čas je dobré využít hlavně k odpočinku.

Miminko měří cca 41 cm a váží kolem 1700 g. Přibývá mu podkožní tuk, tělíčko je již pěkně zaoblené a pokožka napnutá. Kompletně je dokončena kostra, kosti jsou však stále velmi měkké. Vývoj plic bude dokončen během následujících několika týdnů. V tomto období již nedochází k žádným zásadním změnám.

Tip: Díky uvolňujícím se hormonům v horní části žaludku a dělohou utlačovaným orgánům se v tomto období objevuje pálení žáhy. Vyhýbejte se proto kořeněným pokrmům a před spaním vypijte sklenici mléka. Pokud bude Váš problém přetrvávat a budete se dokonce probouzet ze spaní, poraďte se raději se svým lékařem, který Vám doporučí vhodný lék.

 

33. týden těhotenství

Tělo matky stále prochází změnami. Velké břicho určitě působí obtíže, ať už při chůzi do schodů nebo při nazouvání bot. Otoky nohou u maminek už nejsou žádnou výjimkou – pokud by se však otoky rozšiřovaly i na jiné části těla, raději navštivte lékaře! Velkými změnami prochází také psychika těhotné ženy.

Nejčastěji trpí maminky obavami, zda zvládnou porod, zda se budou umět o miminko správně postarat, zda se narodí zdravé a podobně. Všechny tyto pocity jsou zcela normální, stačí si promluvit s kamarádkou, která už daným obdobím prošla a ráda Vám pomůže obavy rozptýlit. Nezapomínejte ani na zábavu – choďte do kina nebo divadla, čtěte zábavné knihy.

Miminko měří kolem 42 cm a váží přibližně 1900 g. Plíce už jsou téměř vyvinuté a miminko pravidelně dýchá – trénuje na porod. Kosti jsou stále měkké a lebeční kosti nejsou úplně spojené. Mohou se tedy posunout a částečně překrýt, což usnadňuje porod.

Tip: Konečně nemusíte chodit do práce a máte čas na to, zaměřit se na nakupování výbavičky pro Vašeho potomka.

 

35. týden těhotenství

Problémy s dýcháním jsou v tomto období nejsilnější, protože miminko zaplňuje většinu prostoru v bříšku a plíce mají málo prostoru. Stupňuje se také frekvence chození na toaletu, což je sice nepříjemné, rozhodně ale neomezujte přísun tekutin, potřebujete je jak vy, tak dítě.

Měsíc před plánovaným porodem je také nejvyšší čas sbalit si tašku do porodnice v případě, že by porod začal dříve. Poloha miminka je již nejčastěji hlavičkou dolů, u určitého procenta maminek je však plod otočen obráceně a je na dohodě s rodičkou, zda nepřistoupit k porodu císařským řezem.

Miminko měří cca 46 cm a váží 2,3 kg. V děloze už nemá tolik prostoru jako dříve, stále se ale otáčí a je velmi aktivní. Zdokonaluje se imunitní systém. Vývoj dítěte je téměř dokončen a do doby porodu bude už jen mírně růst a přibírat na váze.

Tip: Taška, kterou si s sebou do porodnice sbalíte, by měla hlavně obsahovat všechny důležité věci pro Vás, pleny a oblečení na miminko budete potřebovat později a stačí tedy, že Vám je do porodnice přinese tatínek.

 

 

37. týden těhotenství 

V případě prvního těhotenství může začít pokles dělohy do pánve až v tomto týdnu. V tomto období ženy většinou již nepřibývají na váze. Obavy z blížícího se porodu stupňují, mísí se ovšem s těšením na miminko, které má již doma nachystánu základní výbavu a připravenu postýlku. Běžné jsou návaly horka.

Není divu, vždyť organismus ženy živí nejen sebe, ale také plod uvnitř a musí tuto zátěž zvládnout. Stejně jako dříve platí, že není dobré podceňovat kontrakce a pokud si nejste jistá, zda se již nejedná o začátek porodu, raději jeďte do porodnice.

Miminko měří kolem 48 cm a váží 2,7 kg. Na konci 37. týdne jsou děti považovány za donošené, vyvinuty jsou základní reflexy, umí udržet tělesnou teplotu, plně jsou vyvinuty také plíce, které dovolují samostatné dýchání po porodu. Děloha se již nezvětšuje, s růstem dítěte se snižuje množství plodové vody. Dítěti zbývá přibrat ještě kolem 0,5 kg, stále častěji se ovšem rodí i děti s porodní váhou kolem 4 kg.

Tip: Návaly horka a pocení můžete zmírnit vlažnou sprchou, kterou si dopřejete i vícekrát denně.

 

38. až 40. týden těhotenství 

Těhotenství trvá 40 +/- 2 týdny, proto od 38. týdne může žena začít rodit prakticky kdykoliv a je to považováno za porod v termínu, dítě je donošené. Měla byste mít připravenu sbalenou tašku a zajištěn případný odvoz do porodnice, partner by měl být neustále na telefonu.

Pravděpodobně špatně spíte, a to jak z nervozity kdy to přijde, tak kvůli velkému bříšku. Většina žen má oteklé nohy, často také obličej. Zvětšená jsou také prsa. Málokterá žena porodí samovolně přímo v den porodu, který na začátku určil gynekolog, proto není třeba se znepokojovat ani v případě, že porod začne dříve, nebo naopak že termín porodu již vypršel. Neporodí-li žena do 40. týdne, předá ji obvodní gynekolog do péče porodnice a tam je dále sledována. Cca 10 dní po termínu je obvykle se ženou probrána alternativa vyvolání porodu. Za porod v termínu je považován i porod 14 dní po stanoveném termínu.

Začátek porodu pozná každá žena, ačkoliv má obavy, že tomu tak nebude. Hlavní příznaky blížícího porodu jsou tři:

● kontrakce, které jsou silnější a pravidelnější než dříve (cca každých 5 minut)

● odtok plodové vody

● mírné krvácení z pochvy po uvolnění hlenové zátky (může také nastat až při porodu).

Miminko měří kolem 50 cm a váží více než 3 kg. Porod je nutný ve chvíli, kdy již placenta nepokrývá nároky plodu na živiny a kyslík. Miminko je zcela donošené, po porodu bude jeho organismus fungovat samostatně.

Tip: Nejste si jistá, jaké doklady vlastně budou v porodnici požadovat? Záleží na tom, zda jste svobodná, vdaná či rozvedená maminka. Každá určitě musí mít s sebou těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce a občanský průkaz, měla byste mít také dohodu o jménu dítěte (případně můžete vyplnit až v porodnici). Vdaná žena musí mít s sebou ještě oddací list a rozvedená žena doklad o rozvodu, svobodná žena svůj rodný list a prohlášení rodičů o určení otcovství, chce-li aby byl otec zapsán v rodném listu dítěte a dítě neslo jeho příjmení. Toto prohlášení učiní budoucí rodiče na matrice ještě během těhotenství.