Minerály

Minerály si naše tělo nedokáže samo vytvořit, proto je nutné přijímat je v potravě. Minerály jsou nezbytné například pro tvorbu kostí, zubů, správnou činnost svalů a metabolismus enzymů.

Mezi nejdůležitější minerály patří železo, fosfor, vápník, jód, hořčík, zinek, draslík, selen a sodík.

  • Vápník (Ca) základní minerál, který má obrovský význam pro správnou stavbu kostí a zubů
  • Selen (Se) stopový prvek obsažený v červených krvinkách a játrech         oddaluje patologický proces stárnutí, zvyšuje účinnost imunitního systému a odolnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím, zamezuje vzniku rakoviny a neutralizuje škodlivé účinky těžkých kovů a jiných toxických látek v těle.
  • Chróm (Cr) stopový prvek, který se nejhůře vstřebává a uvolňuje z potravin. Zesiluje působení inzulinu, podporuje vstřebávání glukózy buňkami, kontroluje hladinu krevního cukru, nedostatek je dáván do souvislosti s nadváhou, poruchou tolerance glukózy (cukrovka), pomáhá tlumit chuť na sladké a celkově pomáhá redukovat tělesnou hmotnost.
  • Jód (I) nezbytný prvek pro tvorbu hormonů štítné žlázy, která reguluje metabolismus. Nedostatek vede ke zpomalení duševních funkcí, k nárůstu tělesné hmotnosti a ochuzuje organismus o energii.
  • Křemík (Si) je minerální látka zvyšující obsah vápníku v kostech, udržuje pevné nehty, kosti a vlasy.
  • Zinek (Zn) je stopový prvek, který je součástí řady enzymů. Nedostatek zinku se u dětí projevuje nechutenstvím, oslabeným růstem, u dospělých se může projevit vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů, kožními problémy, únavou, zhoršením zraku a špatnou hojivostí ran.
  • Hořčík (Mg) je minerál s důležitou rolí při energetické přeměně látek v organismu       nezbytný pro funkci svalů, pro činnost srdce a oběhový systém, zvyšuje odolnost organismu v důsledku působení na jeho imunitu, nedostatek se projevuje svalovou slabostí, únavou, křečemi v lýtkách či svalech.
  • Draslík (K) je hlavní minerální látka, která se nachází uvnitř buněk v lidském organismu. Má  rozhodující význam pro normální fungování nervů a svalů, je nezbytný pro činnost srdce, nedostatek se projevuje poruchami nervosvalové činnosti.

Na správném vstřebávání minerálů se podílí i pitný režim, jelikož voda je transportérem a rozpouštědlem minerálů a stopových prvků. Zvýšenou potřebu minerálů má lidské tělo po úrazu, při rekonvalescenci, během zvýšené fyzické zátěže a více minerálních látek potřebují i děti v růstu. Starší lidé by také měli lehce zvýšit příjem minerálů, protože jejich tělo je hůře vstřebává.