Velký úklid

Když uvážíte, kolik času svého života strávíte doma, je to jasné: čistý a uklizený byt se postará nejen o Váš dobrý pocit, ale také jsou na místě hygienické a zdravotní důvody. Výzkumy totiž prokazují, že v jednom metru krychlovém vzduchu v místnosti se nachází miliony prachových částic. Domácí nečistoty se skládají z bakterií, virů, vlasů, šupinek kůže, roztočů, pesticidů, plísní a dalších složek. Kromě toho vydává nábytek i elektronické spotřebiče chemické znečištění, další vzniká například při vaření nebo hoření svíček a to vše se pak v bytě usazuje a zůstává ve vzduchu. S těmito deseti úklidovými tipy Vám úklid půjde snadno od ruky:

 

1. Vhodné oblečení 

Pro velký uklízecí den vyštrachejte ze skříně nějaké starší kousky oblečení, které jsou například už zašpiněné od barvy na vlasy. Důležité jsou také protiskluzové boty nebo pantofle, aby nedošlo k nehodě. Kromě toho si chráňte kůži použitím gumových rukavic.

2. Motivující doprovodný program 

S Vaší oblíbenou hudbou stoupá také motivace – je jedno, jestli to jsou relaxační zvonky nebo hlasitý rockový koncert. Aby Vám nebyly nepříjemné zápachy z různých čisticích prostředků, průběžně větrejte nebo přidejte do aromalampy a sáčku vysavače pár kapek éterického oleje.

3. Správné pořadí 

Také úklid se musí naučit. Váš systém: uklízejte místnost po místnosti a to sice ze shora dolů a zezadu dopředu. Tak uvidíte brzy výsledky a rychleji postupujete, pokud Vás nezdrží nekonečné vytírání podlahy nebo mytí oken.

4. Vytřídit a vyhodit 

Dlouho nenošené kousky oblečení, šperky a další věci nemusíte hned vyhodit, ale můžete je darovat. To znamená, že co nepotřebujete, už se Vám nelíbí nebo se bez toho obejdete, tak rozdělte po kamarádech a známých, dejte na charitativní účely nebo se vydejte na bleší trh. Je pozoruhodné, jak lehce se člověk cítí, když se zbaví nepotřebných věcí.

5. Trénink 

Při úklidu shazujete automaticky i kila – tomu se říká skvělý fitness trénink. Údajně se za 30 minut vysávání, vytírání podlahy nebo mytí oken spotřebuje dokonce až 180 kilokalorií (energie obsažená např. ve 40 g mléčné čokolády).

6. Ekologický úklid 

Používání ekologicky nezávadných čisticích prostředků bezpochyby prospívá životnímu prostředí. Také správné a přesné dávkování udělá hodně – neškodí totiž nejenom životnímu prostředí ale také Vaší peněžence.

7. Efektivní načasování 

Mezitím, než uklidíte místnost po místnosti, pere pračka s ložním prádlem a závěsy, větrají se lůžkoviny, myje myčka a odmrazuje se lednice.

8. A co ještě? 

Když už jste u velkého úklidu, vyměňte třeba prasklé žárovky, vytříďte sklo, lahve, papír a plasty. Také můžete vyprat prachovky a hadry na čištění. A když si dáte pauzu, jděte na čerstvý vzduch a v dm si obstarejte zásobu prostředků na úklid a nechte se překvapit, jaké užitečné čisticí a domácí potřeby najdete v regálech.

9. Svěží barvy 

Když se Váš byt blýská a třpytí čistotou, uvelebte se na gauči, rozhlédněte se po místnosti a přesvědčte se, že ten dobrý pocit za tu námahu stojí. A jaké by to bylo například s obrázky z poslední dovolené na komodě nebo i s novými ubrousky na stole, vonnými svíčkami či několika čerstvými květy ve váze? Inspirace na změny je pořád dost.

10. Zasloužená odměna 

S dobrým svědomím si teď můžete dopřát oddechový čas. I Vaše pleť a tělo potřebují očistu, proto si zajděte na kosmetiku, kupte si třeba i něco hezkého na sebe a svému tělu dopřejte očistnou kúru.