Včely…malí tvorové s obrovským užitkem!

Víte, že pokud by vymřely včely, lidstvo je přežije maximálně o čtyři roky? Bez opylení se rostliny nemohou rozmnožovat, nebude úroda. V přírodě existuje mnoho opylovačů, včela medonosná je však specifická a její dostatečné opylování má velký vliv na výnos hmyzosnubných rostlin. Bez nich by byla úroda mnohem menší. Opylování je tak hlavním přínosem včel, a to ještě důležitějším, než je výroba medu a dalších produktů.

Na včely bohužel často zapomínáme. Pro lidstvo se staly přednostnější jiné hodnoty. Prostor pro včely nám tak mizí doslova před očima pod rozrůstajícími se satelitními městečky a novými dálnicemi. Nedáváme včelám moc možností, aby si našly rychle potravu. Musí proto létat dále a více se tak vyčerpávají.
 

Zkusme to společně změnit!
 

Každý sám si může na zahrádce nebo v květináči na balkoně či kdekoliv na louce zasít semínka chrpy a rozšířit tak životní prostor pro včely. Čím více se nás společně zapojí, tím více dokážeme! Udělejte radost včeličkám a vysejte si chrpu. Semínka získáte v prodejnách dm od 26.04.2017 jen za 70 bodů a jako dárek k nim obdržíte roztomilou dřevěnou včelku! Těšit Vás bude nejen pohled na krásné modré kvítky, jež poslouží jako potrava tolik potřebnému včelstvu, ale zároveň také dobrý pocit, že máte zásluhu na podpoře tohoto živočišného druhu.


 

Zelená oáza uprostřed města 

A jak pomáhá včelkám dm? V přírodní zahradě u centrální správy v Českých Budějovicích umístili pracovníci dm hmyzí hotely, které slouží mimo jiné také právě pro včely. Na střeše jedné z budov areálu jsou postavené tři nástavkové úly, odkud včely medonosné pořádají své výpravy za pylem a nektarem do centra města. Mimo jiné také právě do přilehlé přírodní zahrady, která zdobí různobarevnými sezónními květinami okolí budovy. 

Přidaná hodnota medu 

S medem je život sladší. Ne každý však ví, že med má také zkrášlující účinky. Proč se spokojit pouze s vnitřními požitky, které nám med přináší, když můžete získat víc? Med je opravdu všestranný. Nesladí pouze pokrmy, ale jsou mu připisovány i léčivé
a blahodárné vlastnosti.

Co med dokáže … 

… proti suchým a popraskaným rtům  

Suché rty měl někdy každý. Co ale dělat, když po ruce nemáte balzám na rty? Žádný problém! Skočte do spíže pro med. Čistý med nanesený na rty působí jako elixír. Nechte ho několik minut na rtech a následně ho setřete kapesníkem.

Pozor: Mlsejte jindy. Odolejte sladké chuti a nechte med působit. V opačném případě může dojít k vysušení rtů.

… jako přírodní péče o pokožku 

Med pečuje nejen o rty, ale také o pokožku. Například ve formě masky: Smíchejte trochu tvarohu s polévkovou lžící medu, naneste na obličej a dekolt a nechte 20 minut působit.

Pokud směs doplníte trochou krystalového cukru, vytvoříte peeling, kterým odstraníte šupinky z pleti. Masku lehce vmasírujte
a opláchněte teplou vodou.

… jako přísada do koupele  

Už egyptská královna Kleopatra věděla o blahodárném účinku mléka a medu. Obě potraviny dodají pokožce pečující substance
a jsou tak perfektní složkou do koupele. Proměňte svou koupelnu ve wellness chrám a nechte se rozmazlovat Kleopatřinou lázní. Takhle jednoduše to jde:

Zahřejte litr mléka, přidejte šálek medu a 2 polévkové lžíce olivového oleje. Podle nálady můžete přidat pár kapek éterických olejů z růží nebo levandule. Směs nalijte do vany, napusťte teplou vodu a odpočívejte.

… proti nedokonalostem 

Med má protizánětlivé a antibakteriální účinky a je proto dobrým pomocníkem v boji proti pupínkům. Pomocí vatové tyčinky ho naneste na jednotlivá problematická místa. Z tekutého medu si můžete vytvořit masku nebo zvlhčovač pleti.   

Poslední si vyrobíte smícháním polévkové lžíce medu, polévkové lžíce citronové šťávy a 150 ml destilované vody. Vatovým tamponkem přetřete obličej. Zbylou směs můžete skladovat v ledničce. 

 

Vyzkoušejte blahodárné účinky medu!

161 4

dmBio

Květový med, 275 g

více informací k produktu

dmBio

Lipový med, 275 g

více informací k produktu

dmBio

Müsli ořechy & med, 500 g

více informací k produktu

Balea

Vlasový šampon & balzám med & chia, 300 ml

více informací k produktu

dmBio

Akáciový med, 275 g

více informací k produktu

dmBio

Lesní med, 350 g

více informací k produktu

Balea

Tělová emulze pomeranč & med, 400 ml

více informací k produktu

Balea

Pleťová maska mléko & med, 2 x 8 ml

více informací k produktu

dmBio

Tyčinka s medem a mandlemi, 40 g

více informací k produktu

Balea

Sprchový gel med & mléko, 300 ml

více informací k produktu

dmBio

Jemný květový luční med, 500 g

více informací k produktu