Co je fér, to je FAIR TRADE 

Proč vyzkoušet FAIR TRADE? 

V překladu FAIR TRADE znamená „spravedlivý obchod“Hlavními principy jsou spravedlivá cena, zákaz dětské práce, důstojné pracovní podmínky, ekologická udržitelnost a ochrana životního prostředí. Lidem ze zemí třetího světa dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Spotřebitelům pak FAIR TRADE dává jedinečnou možnost se prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě.

Podpořit odbyt fairtradových výrobků je přitom tak snadné. V sortimentu dm najdete více než 25 FAIR TRADE výrobků. Vybrat si můžete například kávu, třtinový cukr, sušenky, čokoládu, tyčinky, kakao či nealko nápoje. Dáte tak najevo, že Vám záleží na tom, za jakých podmínek se vyrábějí potraviny, které nakupujete. 

Věděli jste, že …? 

FAIR TRADE čokolády obsahují nejen vysoký podíl kakaa, ale především také pravé kakaové máslo, na rozdíl od mnoha čokolád z běžné výroby, kde najdete spíš rostlinné tuky a různé náhražky. „Vše, co může být FAIR TRADE, musí být FAIR TRADE“… pravidlo, díky němuž jsou férové čokolády a cukrovinky slazené třtinovým cukrem, obvykle nerafinovaným. Řada fairtradových potravin se vyrábí z více surovin (čokolády, sušenky, cukrovinky, produkty na vaření a další). Aby mohl výrobek nést označení FAIR TRADE, musí být takové i všechny jeho suroviny, které mají svoji fairtradovou variantu.

FAIR TRADE garantuje:
• zákaz dětské a nucené práce
• dodržování minimálních pracovních standardů ILO
• pravidelné nezávislé kontroly FAIR TRADE standardů
 

FAIR TRADE podporuje:
• ekologicky šetrné výrobní a zemědělské postupy
• co největší možný podíl zpracování přímo v místě původu výrobku


 

Často kladené otázky 

Proč podpořit FAIR TRADE? Protože si lidé za svou práci zaslouží dostat dobře a spravedlivě zaplaceno.
Mnoho pěstitelů kávy, čaje, kakaa nebo tropického ovoce nedostane za své zboží ani tolik, kolik potřebují na jejich vypěstování. Důvodů je několik, například nespravedlivé nastavení mezinárodního obchodu nebo nedostatek vzdělání a zdrojů na straně pěstitelů.
 


Jak poznám fairtradový produkt? Ve FAIR TRADE existují dva rovnocenné systémy. První je založen především na důvěře a fungují v něm takzvané 100% fairtradové společnosti, které jsou členem World Fair Trade Organization (Světové fairtradové organizace). Fairtradový výrobek pak poznáte podle loga dané společnosti – v Čechách třeba Gepa, EZA, El Puente, Fair Trade Original nebo Traidcraft.
Druhý systém je postaven na principu certifikace produktů a kontroly dodržování produktových standardů. Fairtradový výrobek pak poznáte podle modro-zelené ochranné známky v černém poli. Ochranná známka patří organizaci Fairtrade International, kontrolu zajišťuje externí auditor.
 


Jaký je rozdíl mezi bio a FAIR TRADE? Ochrana životního prostředí a udržitelný rozvoj je pro oba typy výrobků důležitým principem. FAIR TRADE, ale nemá tak přísná pravidla, jako ekologické zemědělství při výrobě bio produktů. Certifikace Fairtrade má např. seznam povolených chemických látek, které je možné použít v případě problémů se škůdci nebo nemocemi.
 


Jak a kdo zajišťuje kontrolu v systému certifikace Fairtrade? Je nesmírně důležité, aby byly certifikační systémy transparentní a nezávislé. Proto v certifikaci Fairtrade jedna strana (organizace Fairtrade International) udává pravidla a jiná strana (společnost FLO-Cert) kontroluje jejich dodržování. Činnost Fairtrade International je financována z grantů a poplatků za používání ochranné známky Fairtrade, FLO-Cert má finance z poplatků za kontrolní audity – ty platí fairtradová družstva, dovozci a zpracovatelé zboží. Kontroly jsou pravidelné, nahlášené předem a zároveň namátkové, nenahlášené.
 


Co je to spravedlivá cena? Taková, která pokrývá náklady na produkci nebo výrobu a na důstojný život pěstitelů nebo řemeslníků a jejich rodin. V certifikaci Fairtrade existuje institut tzv. minimální výkupní ceny, ke které se přidává ještě fairtradová sociální prémie určená především na rozvoj komunit. Pokud cena na trhu převyšuje minimální výkupní cenu, dostane pěstitel tento rozdíl na konci sklizně doplacen. Pěstitelé a řemeslníci dostávají svou spravedlivou odměnu vždy ve chvíli, kdy odevzdají své produkty družstvu, jehož jsou členem a které s nimi obchoduje. Někdy mohou dokonce dostat své peníze předem, stejně jako družstvo – to má u certifikace Fairtrade nárok na 60% předfinancování od svých obchodních partnerů.
 

Co je to World Fair Trade Organization? WFTD neboli Světová fairtradová organizace je platforma fairtradových družstev a společností z globálního Jihu a firem a společností z globálního Severu. Funguje velmi tradičním způsobem, založeným na členství, dlouhodobých vztazích, důvěře a křížovém hodnocení jednotlivých obchodních partnerů.


Co je to Fairtrade International? Fairtrade International sídlí v Bonnu a jejím hlavním úkolem je tvorba a úprava standardů certifikace Fairtrade, udávání minimálních výkupních cen, propagace známky Fairtrade a její opatrování a také kampaně na podporu spravedlivého obchodování. Polovinu voleného vedení organizace tvoří zástupci pěstitelských družstev.

Značení fairtradových produktů

Ochranná známka FAIR TRADE - jde o výrobky, které jsou certifikovány podle FAIR TRADE standardů mezinárodní organizace FLO. Pravidla certifikace jsou velmi konkrétní, jsou stanovena pro pěstitele i pro výrobce. Certifikaci užívají tradiční FAIR TRADE organizace a v posledních letech i konvenční výrobci, kteří zařazují do sortimentu FAIR TRADE produkty nebo přechází s některými výrobky na fair suroviny.

Certifikované komodity: káva, čaj, kakao, třtinový cukr, banány, rýže, ořechy, víno, bavlna, zlaté šperky.


 

Skupina výrobků bez ochranné známky FAIR TRADE - výrobky tradičních organizací, které se věnují 100% FAIR TRADE, zákazník se musí orientovat podle jejich jména (např. GEPA, dwp, El Puente, Traidcraft, EZA a další). Zastřešující mezinárodní platformou pro všechny tyto organizace je WFTO (www.wfto.com), která stanovuje 10 základních principů FAIR TRADE.