Perte chytře: Velká balení vyšla z módy

Dříve se kupovalo na kila, ale to už dnes opravdu není „in“. Dnešnímu světu „čistoskvoucího“ prádla vládne koncentrace a kompaktace. Prací prostředek, který dříve vážil 2 kg, váží nyní, při zachování stejného počtu pracích dávek a účinnosti,
pouze 1,5 kg. Při praní tak docílíme stejného efektu, ale spotřebujeme méně pracího prostředku a více šetříme naše životní prostředí.

Prvním krokem k výhodnému nákupu pracího prostředku je tedy sledování symbolu, který představuje prací dávku. Hledejte proto na obalech klasických pracích prostředků např. tento obrázek:


 

Prací dávka je stanovená jako množství pracího prostředku potřebného na vyprání standardního množství středně znečištěného prádla, a to při praní ve středně tvrdé vodě, v průměrně velké pračce (4,5 kg).


 

Prací dávka je tak objektivní měrná jednotka, díky které je možné transparentně porovnat cenu za všechny druhy klasických pracích prostředků, které jsou na trhu dostupné.

Prací dávka na plnění pračky 4,5 kg se takto počítá pouze u standardních pracích prášků a gelů (Ariel, Persil, Denkmit). U speciálních pracích gelů je ve většině případů plnění pračky nižší cca 2,5 kg (dreft, Woolite, Dekmit gel na syntetické prádlo, Denkmit gel na černé prádlo) a na toto plnění pračky je prací dávka počítána – výjimkou je Perwoll, kde je plnění 4,5kg

Jak ušetřit ještě více? 

Pro maximální možnou finanční úsporu a menší dopad na přírodu je důležité se kromě sledování koncentrace pracího prostředku a pracích dávek řídit i dalšími doporučeními odborníků:

• Perte na co nejnižší teplotu, moderní prací prostředky to svým složením umožňují a Vy spotřebujete méně elektrické energie.

• Pozorně si přečtěte návod a dodržujte doporučené dávkování.

• Zapínejte pouze plnou pračku. Poloprázdná pračka má stejnou spotřebu energie i vody jako plná. (Pračka je správně naplněná, když do ní vložíme prádlo, nad které se nám vejde ruka sevřená v pěst).

Formy pracích prostředků 

Prací prostředky prošly v posledních letech velký vývojem, zejména díky významným inovacím. Dnes v obchodech můžeme najít prací prostředky v mnoha formách: