Přírodní kosmetika 

Jaké jsou přednosti přírodní kosmetiky? 

• Produkt je vyroben z nejkvalitnějších surovin kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného volného sběru ve volné přírodě a musí splňovat přísné standardy.

• Sběr surovin je šetrný k životnímu prostředí.

• Výrobek neobsahuje žádné syntetické konzervační látky, barviva či syntetickou parfemaci. Pro výrobu certifikované přírodní kosmetiky se používají výhradně vysoce hodnotné oleje, tuky a vosky rostlinného původu, například olivový či sójový olej a bambucké máslo. Díky tomu, že se podobají kožnímu tuku, je naše pokožka i lépe přijímá.

• Finální produkt ani jeho jednotlivé suroviny nejsou testovány na zvířatech.

Co je certifikovaná přírodní kosmetika? 

Jde o kosmetiku, která podléhá přísným kontrolám a splňuje požadavky pro udělení certifikátů kvality přírodní kosmetiky a ochranných známek. V dm splňuje tato kritéria více než 440 produktů přírodní kosmetiky.

Věděli jste, že: certifikovaný přírodní produkt může být označen jako „BIO“ jedině tehdy, pokud je množství bio složek z celkového složení, alespoň 95%?


 

Značení přírodní kosmetiky

BDIH - Kontrolovaná přírodní kosmetika - BDIH je zkratka pro německou společnost Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergänzungsmittel und Körperpflegemittel, tedy Asociace německých podnikatelů v průmyslu a obchodu sdružující obchodní a výrobní firmy z oblasti farmacie, health care produktů, potravinových doplňků a kosmetiky. Jedná se o nejčastěji užívaných ochranných známek na mezinárodní úrovni.

Výrobky s certifikátem BDIH nemohou obsahovat: ropné produkty, syntetické konzervační a vonné látky ani syntetická barviva. Suroviny se nesmějí získávat z mrtvých zvířat a výrobky ani složky nesmějí být na zvířatech testovány. Rostlinné suroviny pocházejí, pokud je to možné, buďto z ekologického zemědělství nebo z kontrolovaných sběrů ve volné přírodě. Splnění podmínek posuzuje mezinárodní institut Ecocontrol v Osterode. Známka BDIH nemusí nutně znamenat, že se jedná o bioprodukt! V době, kdy směrnice vznikala, nebyl na ekologický původ přírodních surovin kladen takový důraz jako nyní. Z těchto důvodů v názvu nejsou výrazy „bio“ ani „organic“, ale „Kontrollierte Natur Kosmetik“. Ačkoliv jsou při výrobě používány zpravidla certifikované biosuroviny, jejich skutečný podíl v konečných výrobcích není na obalu procentuálně deklarován.


 

Známka kvality NaTrue - zrodila se v roce 2008. Jedná se o evropskou zájmovou asociaci výrobců přírodní kosmetiky. Za cíl si klade především přesněji a transparentněji informovat konečné spotřebitele o složení přírodní kosmetiky a garantovat vysoké nároky na výrobce přírodní kosmetiky a biokosmetiky. Známku NaTrue najdete na produktech značky lavera a Weleda, nebo na dm značce alverde.

Logo na obalu garantuje vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů. Všechny suroviny použité při výrobě musí být přírodního původu či v bio kvalitě. Mezinárodní certifikace kontrolované přírodní kosmetiky NaTrue se v poslední době těší velké oblibě.

NaTrue rozlišuje tři stupně kontrolované přírodní kosmetiky:

1.       Přírodní kosmetika

2.       Přírodní kosmetika se 70% podílem bio složek

3.       bio kosmetika, v níž nejméně 95 % surovin musí pocházet z kontrolované ekologické produkce nebo „volného“ kontrolovaného sběru dle nařízení Evropské komise o ekologickém zemědělství.

Ochranná známka NaTrue tak díky jednotnému mezinárodnímu označení umožňuje lepší orientaci v nabídce přírodních produktů té nejvyšší kvality. Na certifikaci dle standardů Natrue postupně přechází řada značek, například alverde, lavera, Weleda


 

CPK, nebo-li Certifikovaná Přírodní Kosmetika definuje suroviny, které certifikované výrobky smí obsahovat, a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Definuje naopak i suroviny, které jsou zakázány. 


 

Vyšším stupněm certifikace je pak značka CPK – bio pro kosmetické prostředky s obsahem surovin z ekologického zemědělství, které musí splnit nejen podmínky CPK, ale musí obsahovat i bio suroviny. Pokud výrobek prokazatelně splňuje parametry stanovené ve Standardech a zároveň obsahuje bio surovinu, případně bio suroviny v minimálním množství 10 %, může jej výrobce označit na obalu nebo v reklamě značkou „CPK bio“. 


 

CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) a CPK BIO je českou obdobou mezinárodní známky Kontrolovaná přírodní kosmetika. Tuto značku zavedla v roce 2007 česká nezisková organizace dohlížející na kontrolu ekologického zemědělství, společnost KEZ o.p.s. (Kontrola Ekologického Zemědělství). Certifikát přesně definuje suroviny, které kosmetika může obsahovat a vymezuje minimální množství složek přírodního původu v kosmetickém výrobku. Značku CPK naleznete např. na produktech značky Saloos.